LUTEÁLIS SZAKASZ (15-28. napig)

2021.05.24

Neked is vannak PMS tüneteid? Tudod, hogy ez teljesen normális?

Nézzük mi is történik a testünkben ebben a 2 hétben....

Hormonális változások:

A petefészekben visszamaradt tüsző sárgatestté alakul, ami a következő periódus fő hormonját, a progeszteront kezdi el termelni. A progeszteron maga az "anya" hormon, fő feladata a terhesség megtartása, a méh megágyazása a befogadásra. Amennyiben nem történt meg a tüsző repedése, progeszteron sem fog termelődni. A luteális szakasz hossza minden esetben 14 napig tart az ovulációtól számítva, előtte lehet rövidebb vagy hosszabb, azonban ez állandó. A progeszteron hatásásra a méh nyálkahártyája egy minőségi változáson megy keresztül, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódhasson annak szövetébe. A méhnyakunk kemény lesz, és lejjebb húzódik a hüvelyben. A termékeny nyák eltűnik és sűrű, fehéres krémes vagy ragadós nyák veszi át a helyét, amelyben már nem élnek túl a spermiumok. A méhnyálkahártyában vérerek termelődnek, hogy alkalmas legyen a beágyazódásra.

Érzelmi változások:

A luteális szakasz első fele olyan, mint az indián nyár, még melegek a nappalok, de az esték már hűvösek. Még érezzük az ösztrogén áldásos hatásait. Az energiaszintünk még magasan van, de már kicsit jobban vágyunk a befelé húzódásra, az otthon melegére. A progeszteron természetes nyugtató hatású hormon, ezért álmosabbnak, fáradékonyabbnak érezhetjük magunkat. Ilyenkor megmagyarázhatatlan rendrakó és takarító rohamok törnek az emberre, előjönnek az igazi anyai ösztönök. A luteális szakasz második része már nehezebb lehet. Könyörtelenül beköszöntenek a PMS tünetek: hangulatingadozás, mellfeszülés, puffadás, falási rohamok (édesre sós-sósra édes és hihetetlen erőteljes élvezete a gasztronómiának). Előfordulhat, hogy nagyon egyedül érzed magad, olyan magányossá válsz. A libidód folyamatosan csökken, egyre kevésbé kívánod a szexet, a kezdeményező kedv háttérbe szorul. Lehetséges, hogy ha érzékeny vagy a fertőzésekre, ebben az időszakban könnyebben felütik a fejüket a gombás, bakteriális megbetegedések. Ezek a tünetek nagyjából mindenkinél léteznek. Mind keresztülmegyünk rajtuk, csak kinek intenzívebbek a megélései, kinek kellemesebbek. Mit tehetünk?

• Érdemes odafigyelni a kiegyensúlyozott táplálkozásra, csökkenteni a tej- és koffeinfogyasztás mértékét.

• Figyelj a tested jelzéseire: feküdj le korábban aludni, pihenj többet.

• Enyhébb mozgásformákat válassz, főleg mivel a progeszteron hat a fizikai teljesítményre is.

• Próbálj meg relaxálni. Nyugodtan állj neki a lakás rendszerezésének, ha az megnyugtat, végezz kreatív foglalkozásokat amik töltik a lelkedet. 

• Nem érdemes a fájdalommal járó kezeléseket erre az időszakra időzíteni: a fokozott prosztaglandin termelődés miatt ilyenkor intenzívebben érzékeljük a fájdalmat. Szóval a fogászati kezelést, éves nőgyógyászati vizsgálatot, gyantázást, ha teheted, akkor inkább a follikuláris szakaszra időzítsd.

/inspiráció: hormonmentes.hu/

suvinori
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el